Svi izvori energije se mogu podeliti na obnovljive i neobnovljive.
Obnovljivi izvori su oni koji se prirodno obnavljaju u kratkom vremenskom roku, a neobnovljivi su oni koji se nepovratno troše i ne mogu se obnoviti u kratkom roku . I jedni i drugi se mogu koristiti za stvaranje sekundarnih izvora energije – električna energija i vodonik.
Obnovljivi izvori energije obuhvataju:
- Energija sunca (solarna)
- Energija vetra
- Geotermalna energija (toplota iz unutrašnjosti Zemlje)
- Biomasa (potiče od biljaka)
- Energija vode (hidroenergija)
Neobnovljivi izvori energije
Energija koju koristimo većinom potiče iz neobnovljivih izvora, što uključuje i fosilna goriva (nafta, prirodni gas, ugalj).
Fosilna goriva nastaju milionima godina pod dejstvom toplote i pritiska u Zemljinoj kori na fosile (ostaci uginulih biljaka i životinja). Drugi neobnovljivi izvor energije je hemijski element uranijum, čiji atomi se cepaju u nuklearnim reaktorima,pri čemu se stvara toplota od koje se proizvodi električna energija.
Električna struja koju proizvedemo iz obnovljivih ili neobnovljivih izvora energije koristimo u našim domovima, školama i fabrikama. Ona daje energiju za naše kompjutere, rasvetu, frižidere, klima uređaje, …
Gorivo za automobile, motocikle, traktore, kamione i druga vozila, je većinom proizvedeno od nafte, neobnovljivog izvora energije. Prirodni gas, koji se koristi za grejanje prostorija, kuvanje i slično, je takođe neobnovljiv izvor energije.
Нема коментара:
Постави коментар